Özge KARA, Uzman Psikolog

Çocuk ve ergenlerle çalışmakta olup, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Filial Terapi, Bilişsel-Davranışçı Terapi  ekollerini uygulamaktadır.

Eğitim

2017 yılında Sabancı Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Lisans zamanında zorunlu stajını Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nda (ZİÇEV) tamamlamıştır. Orada bir çok özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri gözlemleme şansı bulmuştur.

Lisans sırasında otizme sahip kişilere duyduğu ilgi ile birlikte lisansını bitirdikten sonra yüksek lisansını İngiltere’de Bournemouth Üniversitesi’nde Klinik ve Gelişim Nöropsikolojisi alanında yapmış olup, tez konusu yaşlı ve genç yetişkinlerde duygusal yüz işlemleme arasındaki farkı ERP tekniği ile araştırmaktı ve üstün başarı derecesi ile mezun oldu. Yüksek lisansı boyunca Portfield School’da bulunarak otizme sahip çeşitli yaş gruplarındaki çocukların eğitim ve sosyal alanlardaki gelişimlerini incelemiştir ve uygulanan yöntemler hakkında bilgi sahibi olmuştur. Aynı zamanda Bournemouth Üniversitesi’nde alanı ile ilgili olan çeşitli araştırmalarda asistan olarak görev almıştır.

Yüksek lisansını bitirdikten sonra Türkiye’ye dönmüş ve Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulun’da eğitimci olarak çalışmaya başlamıştır. 2 yıl boyunca, Uygulamalı Davranış Analizi (UDA) uygulamaları ile çocukların bireysel farklılıklarını göz önüne alarak ve onlara uygun eğitim programları belirleyerek sosyal, iletişimsel, akademik gelişimlerine katkı sağlamıştır. Bu süreçte psikolojiye dair eğitimler almaya devam etmiştir. 2 yılın sonunda, Naisa Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde hem eğitim almış hem de stajyer olarak görev yapmıştır. Ardından, Sekoya Çocuk Merkezi’nde Çocuk ve Ergen Psikoloğu olarak görev almaya başlamıştır.

Şu anda Özge Kara, çocuk ve ergen danışanlara psikoterapi uygulamakta olup ekip Norma Razon Göktürk bünyesinde çocuk ve ergenlerle; 0-6 yaş gelişim değerlendirmesi, özgüven eksikliği, öfke kontrolü, korku ve kaygılar, depresyon, kardeş kıskançlığı, uyum ve davranış problemleri, alt ıslatma, parmak emme, bağlanma sorunları, sınav kaygısı, takıntılar, tik bozuklukları, yeme ve uyku problemleri, tuvalet alışkanlığı kazanma gibi çeşitli konularda çalışmaktadır.

2017-2018 Bournemouth Üniversitesi, Klinik ve Gelişim Nöropsikoloji Yüksek Lisans Programı

2011-2017 Sabancı Üniversitesi, Psikoloji Lisans Programı

İş Deneyimi 

 • Nisan 2023… Ekipnormarazon Çocuk Genç ve Aile Danışmanlık Merkezi, Çocuk ve Ergen Psikoloğu 
 • Mayıs 2021 –Mayıs 2022 Sekoya Çocuk Merkezi, Çocuk ve Ergen Psikoloğu 
 • Ekim 2020 –Aralık 2020 Naisa Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, Stajyer 
 • Ekim 2018 – Temmuz 2020 Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu, Eğitimci 
 • Aralık 2017 – Haziran 2018 Portfield School, Stajyer 
 • Ekim 2017 – Haziran 2018 Bournemouth University, Araştırma Asistanı 
 • Haziran 2016 – Temmuz 2016 Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV), Stajyer
 • Ekim 2023 Yapılandırılmış Oyun Terapi Teknikleri (Oyun Terapileri Derneği)
 • Ekim 2021 APT Onaylı Filial Terapi (Oyun Terapileri Derneği)
 • Mart 2021 Moxo Dikkat Testi (Moxo Türkiye)
 • Aralık 2020 Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi (D-2 DİKKAT TESTİ, BURDON DİKKAT TESTİ, FRANKFURTER DİKKATTESTİ, METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ, ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ, GESSEL TESTİ, BENDER-GESTALT GÖRSEL MOTOR ALGILAMA TESTİ, FROSTİNG GELİŞİMSEL-GÖRSEL ALGI TESTİ, CATELL 2-A, CATELL 3-A, PORTEUS LABİRENT TESTİ, BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ, PEABODY RESİM KELİME EŞLEŞTİRME TESTİ, KELİME SÖYLEYİŞ TESTİ, GOODENOUGH TESTİ) (KİM Psikoloji)
 • Eylül 2020 Çocuklarda Görülen Uyum Davranış Bozuklukları ve Çocuklarla Görüşme Teknikleri Eğitimi (Psikoloji Akademisi)
 • Mayıs 2020 Oyun Terapisi (Oyun Terapileri Derneği)
 • Ağustos 2020 Bilişsel Davranış Terapisi (DATEM)
 • Ekim 2019 DENVER II Gelişimsel Tarama Testi (Türk Psikologlar Derneği)

UZMANIMIZIN DİĞER MAKALELERİ