Prof. Dr. Norma RAZON, Eğitim Danışmanı - Pedagog

  • Farklı yaş çocuklarında eğitim- öğretim- davranış sorunları ile akademik-duygusal-davranışsal sorunları saptama ve giderme
  • Çocuklarının sorunları ile başetmede ailelere rehberlik
  • Öğrencilerin yetenek ve zorluklarını belirleme, onlara uygun eğitim modelleri ile öğretim kurumlarını seçme çalışmalarını sürdürmekte, okulöncesi eğitim kurumlarında, ilk ve ortaöğretim kurumlarında, ailelere ve meslektaşlara yönelik konuşmalar yapmakta, seminerler düzenlemekte, eğitim-öğretim-pedagoji konularında bilimsel bir araştırma yürütmekte, kitap ve makaleler yayınlamaktadır.

Eğitim Danışmanı Pedagog Norma Razon 1964 yılında, Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden, 1968 de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Eğitim Bilimleri Bölümü’nde çalışmaya başladı, 1972 de disleksi-özel öğrenme güçlüğü konulu tezi ile doktor, 1979 da çalışan anneler ve annesi çalışan öğrenciler üzerinde yaptığı araştırma ile doçent, 1988 de gençlerde meslek seçimi adlı tezi ile profesör oldu.

1997 ye kadar aynı bölümde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Aynı yıllarda Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İletişim Fakültesi doktora programında ders verdi. 1979-1997 yıllarında Eğitim Bilimleri Bölümü başkan yardımcılığı ve Ana Bilim Dalı başkanlığı yaptı. Üniversitenin ana okulu ‘Çocuklar Evi’nin yönetiminde çalıştı.

Doktorasını tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesinin yanı sıra, İstanbul Teknik, Marmara, Anadolu ve Erciyas Üniversitelerinde, çeşitli ana, ilk ve orta öğretim kurumlarında, askeri lise, Deniz ve Hava Harp Okullarında, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, Ya-Pa Okul Öncesi Eğitim Derneği ile Türk Spastik Çocuklar Derneği’nde, Ana Baba Okullarında, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Kurumlarında, Türkiye, Fransa,Kanada ve A.B.D.de meslektaşlarına, öğretmenlere, öğrencilere ve ana babalara yönelik seminer, konferans ve konuşmalarda görev aldı.

Norma Razon, öğretim görevlerinin yanı sıra, farklı yaşlardaki çocuklara ve ailelerine, başta yarı zamanlı daha sonra tam zamanlı, pedagojik danışmanlık yaptı. Halen eğitim danışmanı olarak hizmet vermektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir. Eğitim Bilimleri Derneği ile American Psychological Associaton’ın üyesidir. Kitap ve araştırmaları, İ.Ü.Edebiyat Fakültesi, Ya-Pa, Akbank yayınları arasında yer almış, makaleleri de farklı bilimsel ve günlük dergilerde yayınlanmıştır.