ÇOCUĞUN TATİLİ

Yazar : Layza OVADYA, Uzman Psikolog – Oyun ve EMDR Terapisti

Bayram tatili ile birleşen koca bir 3 hafta geliyor. Hele çalışmayan bir anne iseniz, belli birkaç günden sonra okulların açılmasını sabırsızlıkla bekleyip, okulu bir kurtarıcı gibi görerek ve istemeden de olsa bunu yansıtarak ilişkinizi zedelemeyin. Huzurla karşılanması gereken bu tatil döneminin hem çocuklara, hem de anne-babalara keyif verebilmesi için iyi bir program yapılmalıdır.

Okul öncesi grubu çocuklarla bu süre daha bol faaliyetli geçirilebilirken, özellikle ilkokul birinci sınıf çocukları için akademik bir program düzeni dahilinde, bıktırmadan diğer faaliyetlere de zaman ayrılmalıdır. Tatilinizi, evde geçirmeyi planlıyorsanız 3 haftalık bir günlük takvim hazırlayarak, çocuğun varsa ödevleri, yoksa da yapması gereken tekrarlara ayrılacak zamanları planlayarak çizelge oluşturmak ve çocukta da bunun somut hale gelmesini sağlamak faydalı olacaktır. Yapılacak olan akademik çalışmalar için genelde en verimli olunan sabah saatlerinin seçilmesi gereklidir. Çizgi film zamanı veya ev dışındaki faaliyetlerin hedeflenen çalışma bittikten sonra gerçekleştirilmesi, çocuk açısından daha verimlidir. Çizgi filminin yarısından kalkıp veya eve ders çalışmak için arkadaşından dönmeyi hangi çocuk sorun çıkarmadan gerçekleştirebilir ki? Çok az! Dolayısıyla onlara da haksızlık edilmemelidir.

Fiziksel gelişimlerinden dolayı, okul öncesi yaş grubuna yönelik çok az sportif faaliyet varken, sanatsal faaliyetlere katılım artmaktadır. Çocuğunda başarı alanlarını göz önünde bulundurarak, bu dönemi yeteneklerini keşfetmek amacıyla da değerlendirebilirsiniz. Yönlendireceğiniz hobinin de ileriye yönelik, çocuk açısından gerek arkadaş bulma, gerek özgüven, gerekse ilgi alma açısından bir kurtarıcı olabileceğini de göz ardı etmeyin. Okul öncesi yaş grubu yüzme, jimnastik, aikido, yoga, bale, dans,drama, resim, seramik, enstruman çalma gibi faaliyetlere, yeteneği de göz önüne alınarak, yönlenmekle; ilkokul yaş grubu bunlara ek olarak bilgisayar, basketbol, voleybol, tenis gibi aktivitelerde de yer almaktadır. Amaç, böyle uzun tatilleri fırsat bilerek çocuğa yeteneğini keşfettirmek olması gerekirken, hedef ise bir sürü aktivite denedikten sonra hiçbir meşguliyeti olmayan doyumsuz, ergenler yetiştirmek olmamalıdır.

3 haftalık bir tatil… hangi gözlüğü takarak, çocuğa yaklaştığınız önemli. Tatil çok uzun, ancak unutmayın ki, birlikte geçirilen zamanlar çok değerli. Anne-çocuk, baba-çocuk ve üçlü , dörtlü.kaliteli zaman geçirerek, yaptığınız ve yaptırdığınızdan keyif alarak, duygu paylaşımına bol zaman ayırarak, çocuğa bu duyguyu yansıttığınızda, anılarındaki en değerli ve tartışmasız geri dönüşü olmayan dakikaları yaratmış olacaksınız ve sıra onların da ebeveyn olmalarına gelecek!