ERKEK ÇOCUĞUMUZUN SAĞLIKLI CİNSELLİK GELİŞTİRMESİNİ SAĞLAMAK

Yazar : Ditsa Alaton, Eğitim Danışmanı – Psikolog 

Her ne kadar arzumuz, gençlerimizin, erkeklikleri ve cinsellikleri konusunda kendilerini rahat hissetmeleri ise de, medyada, haberlerde,gazetelerde, gelen mesajlar çoğu zaman negatif ögelerle doludur. Gazeteler ise cinsel suçlar hakkında haberlerle doludur… Ergenlik öncesi erkek çocukları için bu çok huzursuzluk verici bir durumdur. On üç ondört yaşlarında erkek çocuklar yüksek miktarda cinsel enerjiyle ve kadın vücuduna karşı büyük bir merakla dolarlar. Günde en az bir kez mastürbasyon yaparlar. Taşıdıkları cinsel enerji yüksek miktardadır. Bütün bu hareketlenmeye karşın hayatlarının bu yeni açılmaya başlayan kısmını  yüceltmek için bir şey yapılmaz. Çoğunlukla hakkında bile konuşulmaz. Bunun sonucu olarak erkek çocuklar şüphe ile dolarlar.

Hepimiz erkek çocuklarımızın cinsel konularda doğru bilgilenmelerini,kendilerini rahat hissetmelerini,saygılı,samimi,güzel ve güvenli bir beraberlik yaşamalarını arzu ederiz..

Aşk harikadır ama çoğu zaman da çok kafa karıştırıcıdır…

Gençlik aşklarının çoğu, neyin ne olduğunu anlamak üzerine kuruludur.Hatalar kaçınılmazdır va asıl yapılması gereken ise, bunları çabuk farketmektir.Gençler hızlı aşık olur…Ergenlikte aşık olmak için o kadar hevesli oluruz ki,adayı hayal gücümüzün parlak renkleriyle boyarız.Kişiye aşık olduğumuz kadar aşık olma fikrine de aşık oluruz.

Seks onurlu ve doğaldır….

Hernekadar arzumuz, gençlerimizin, erkeklikleri ve cinsellikleri konusunda kendilerini rahat hissetmeleri ise de, medyada, haberlerde, gazetelerde,gelen mesajlar çoğu zaman negatif ögelerle doludur.Gazeteler ise cinsel suçlar hakkında haberlerle doludur… Ergenlik öncesi erkek çocukları için bu çok huzursuzluk verici bir durumdur.On üç ondört yaşlarında erkek çocuklar yüksek miktarda cinsel enerjiyle ve kadın vücuduna karşı büyük bir merakla dolarlar. Günde en az bir kez mastürbasyon yaparlar.Taşıdıkları cinsel enerji yüksek miktardadır. Bütün bu hareketlenmeye karşın hayatlarının bu yeni açılmaya başlayan kısmını  yüceltmek için bir şey yapılmaz. Çoğunlukla hakkında bile konuşulmaz.Bunun sonucu olarak erkek çocuklar şüphe ile dolarlar. Hiçbir kızın onlarla ilgilenip ilgilenmiyeceğini merak etmeye ,bu yeni hissetmeye başladıkları duyguların onurlu ve doğal olup olmadığını sorgulamaya başlarlar…

Cinsel öğrenim iki kısımdan oluşur: sevişmenin fiziksel ayrıntıları ve çok daha önemli bir konu olan, tavırlar ve değerler..Bu noktada ailenin seks konusundaki tavrı çok önemlidir. Çocuğunuz bunu sizden ve de etrafındaki yetişkinlerden öğrenmelidir.Eğer siz seks hakkında ( ve onun doğruları yanlışları hakkında ) konuşmazsanız çocuğunuz bu bilgileri arkadaşlardan,internetten ve televizyondan alacaktır.Oğlunuzla seks hakkında açık konuşun.İyi seksin, saygılı,hamilelik ve cinsel yoldan bulaşan hastalıklara karşı risk alınmayan seks olduğunu,kötü seksin ise başkalarını bencilce kullanmak olduğunu anlatın..

Seksi tanımlayan çok önemli bir kural vardır; asla karşındakine isteyerek zarar verme!

Erkekler kızlar hakkında neler hisseder….

Genç erkek çocukları, kızların harika olduğunu düşünür.Kızların rahatlıklarını,arkadaş larıyla gülüşüp konuşmalarını, kısacası hayata uyum sağlamalarını kıskanırlar.Ama en çok ilgilerini çeken, kızların varlığının vaat ettiği cinselliktir.Bu baş döndürücü karışıma bir de çoğu erkek çocuğunun sahip olduğu romantik bir yön de katılır.Bütün bunların sonucunda, belirli bir kızı saf ve asil olan her şeyin sembolü haline getirerek ona karşı neredeyse ruhani sayılabilecek bir bağlılık geliştirebilirler. Ama gerçek şu ki,kızlarla ilişki kurma yolunda sorunlar başlar.Kızlar,erkeklerden daha kolay iletişim kurarlar ve erkekler için, bir kıza ne söyliyeceğini bilebilmek büyük bir sorundur. Ayrıca lisede kızlar,fiziksel olarak erkeklerden çok daha hızlı olgunlaşırlar ve hala kısa bacaklı küçük cocuklar gibi gözüken erkekler için birer tanrıça görünümünü alırlar.

Bütün kozlar kızların elinde gibi görünür ve birçok erkek( özellikle de sportif değillerse,büyük burunları ya da sıska bacakları varsa…)asla bir kızla beraber olamıyacaklarını düşünmeye başlarlar..Romantik açıdan sonsuza dek başarısız olacaklarına inanırlar ve bu endişe akıllarında önemli bir sorun olarak yer eder. Aslında,erkeklerin bundan haberleri olmasa da,kızların birçoğu da kendilerinden o kadar da emin değillerdir.Onlar da erkeklerle konuşmak,kaynaşmak ve belki de bir ilişki kurmak isterler.Erkek çocukları biraz daha cesur ve sosyal açıdan yetenekli olsalar bu iki cinsiyet arasındaki ilişkiler çok daha iyi bir hale gelebilir.Ama bunun yerine kızlar kendi aralarında fısıldaşır, oğlanlarla dalga geçerler ve oğlanlar da kızları rahatsız etmek için ellerinden geleni yaparlar… Sessiz kalmayı tercih edenler ise, bütün bunlardan uzaklaşıp somurturlar.

Kız olmak isteyen erkekler…….

Ebeveynlerden psikologlara, kız gibi giyinmek isteyen hatta kız olmak istediklerini söyleyen oğulları ile ilgili çok miktarda sorular gelir.Bir kız gibi giyinmek ve normalde kızlara atfedilen aktivitelere katılmak oğlan çocukları arasında oldukça sık rastlanır.Genelde bunun eşcinsellikle bir alakası yoktur ve çoğu çocuklar ileri ergenliklerinde bu tutumu atlatıyorlar…Ebeveynlerin,bu dönemde çocuklarıyla alay edilmesini engellemek için,biraz destek ve hoşgörü ile davranmaları gerekir.

Bir erkek çocuğunun kız olmak istemesi, yoğun miktarda sosyal baskıya karşı durması gerektiği anlamına geldiği için,bunun, çok güçlü bir istek olduğu açık. Bu isteği bastırmak acımasızca olup çocukta büyük gerginlikler yaşanmasına sebep olabilir.
Dalga geçilmek çok acı verici bir deneyim olduğu için cinsel kimlik sorunu yaşayan oğlan çocukları yardım ve korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bu durumda,değişikliklere karşı daha toleranslı bir okul,şekilciliği destekleyen bir okula nazaran daha uygun olabilir.

Eğer oğlunuz eşcinselse….

Genelde çocuklarımızın hayatının nasıl olacağına,onlar doğmadan önce karar vermiş oluruz!Hayallerimizde evlilik,kariyer,kucağımzda oturacak torunlar vardırÇocuğumuzun ‘gay’olduğunu öğrenmek bu sevimli hayalleri yıkar ve onların yerini korkutucu düşünceler alır.
Aslında eşcinsel bir çocğuğun ailesinin endişeleri herhangi bir ailenin endişelerinden o kadar da farklı değildir.Siz de oğlunuzun mutlu bir hayatı olmasını istiyorsunuz.Cinselliğini sorumlu ve saygılı yaşamasını umut ediyorsunuz.

Eşcinsel gençler bizim yardımımıza ihtiyaç duyarlar.Acımasız bir dünyaya ve dışlanmaya karşı risk altında olduklarına şüphe yoktur.Genç yaşta görülen intihar olaylarının çoğunu eşcinsel olduğunu keşfeden çocuklar tarafından gerçekleştirildiği düşünülmektedir.Eşcinsel gençlerin aileleri,çocuklarını dinlemek ve anlamak zorundadır.

Neden?’. Biz nerede yanlış yaptık? Gibi konularda düşünmek pek faydalı değildir.Bebeklerin doğuştan cinsel kimliklerini belirleyen hormonlarla doğdukları gittikçe artan kanıtlarla desteklenen bir gerçektir. (Yirmi erkektenten biri eşcinsel ya da biseksüeldir.)
Bazı durumlarda aile dinamikleri rol oynar… bazen babasıyla sorunlar yaşamış eşcinsel erkekler,baba sevgisini sevgililerinde arayabilirler. Ama bu cinsel kimliği belirlemek için yeterli değildir. Aile hayatında babanın güçlü, sevgi dolu ve doyurucu bir etkisinin olması, erkek çocuklarının’erkek rol modellerini’daha çekici bulmalarını sağlar. Ancak,bir genci eşcinsel olmaktan vazgeçirmeye çalışmak, sadece kendisini daha da dışlanmış ve çaresiz hissetmesine sebep olacaktır. Bu durumda, siz oğlunuzu sever ve desteklerseniz, kendinden nefret etmekten vazgeçip kendine saygılı ve güvenli cinsel ilişki kurmak konusunda daha dikkatli bir birey olma ihtimalini arttrırsınız.

Ailelerin cinsellik konusunda yaklaşımları nasıl olmalıdır…

Ebeveynler,oğullarıyla kızlar ya da seks hakkında dalga geçerek,cinselliği yorgan altı etmemeye dikkat etmeli, televizyonda veye konuşmalarda yeri gelirse cinsellik hakkında konuşmaktan çekinmemelidirler. Eğer oğlunuzun televizyonda veya bir konuşmada geçen bir olaya kıkırdadığını ve çocukça bir tepki verdiğini görürseniz bu durumu görmezden gelmeyin.Onlara bu konuda sorular sorun ve kavrayışlarını güçlendirin.. konuşmayı bir şakayla bitirin.Olaylara daha pozitif bir bakış açısıyla yaklaşın. Yanlış davranışların panzehiri sıcaklık, açıklık ve iyi bir espri anlayışıdır… Anneler bu konuda çocuklarına çok yardımcı olabilirler. Eğer anne sevgi gösterir(flört etmeden)oğlunun çekiciliğini överse,baba ise,anneye saygı ve sevgi gösterirse oğulları kızlara karşı tavrında daha rahat olur ve eşitliği öğrenir.Kızlar ve erkekler okullarda biraraya gelip arkadaş olmaya teşvik edilirlerse romantik ilişkilerin getirdiği sıkıntılar
olmadan karşı cins hakkında daha çok şey öğrenebilirler.

KISACA…

*Oğullarınıza hoşlanmak,sevmek ve arzulamanın arasındaki farkları öğretin.
*On yaşına girdiğinde cinsellikle ilgili olumlu mesajlar vermeye başlayın.
*Cinsel bozukluklara karşı,oğlunuza bütün insanlara saygılı olmayı öğreterek savaşın!Ona kızlarla arkadaş olabileceği ortamlar ve aktiviteler bulmasına yardımcı olun.
*Onaltı yaşından küçük çocuklarda,çocukların arasındaki ilişkileri cinselleştirmekten kaçının.
*Erkek çocuklarının sadece sevişmek değil,sevilmek de istediklerini unutmayın.
*Dans,davul çalmak,müzik,spor gibi şeylerle oğlunuzun bedenini canlı tutmasına yardımcı olun.Oğlunuzun rahatsız olmadığı sürece ona sarılmayı ve sırtına masaj yapmaya devam edin.
*Şefkat bebeklikten itibaren öğrenilen birşeydir. İlişkilerle ilgili en önemli dersler üç yaşında alınır.
*Mastürbasyon zararlı değildir.
*Pornografiyi önlemeye çalışın ve verdiği mesajları tartışın. Oğlunuzu bu ilgisi yüzünden utandırmayın ama onu saygılı, mutlu ilişkiler içeren cinsel materyellere doğru yönlendirin. Hatta bunları bulmasına yardımcı bile olabilirsiniz.
*Anneler, oğullarınızın, kızların nelerden hoşlandıklarını anlamalarına yardımcı olun… Nezaket/İletişim veEğlence anlayışının önemini vurgulayın…

Steve Biddulph, 20 yıldır aile terapisti olarak ailelerle sağlıklı ve güvenli çocuk büyütme konusunda çalışmakta Çin, Almanya, İngiltere, Güney Afrika’da konuşmalar yapmaktadır. Kitapları 15 dile çevrilmiştir.

Steve Biddulph ‘Raising Boys’kitabından….