ANASINIFINA GEÇİŞ

Yazar : Selin KASUTO, Uzman Psikolog – EMDR Terapisti

Bir son ve bir başlangıcın aynı anda yaşadığı bir geçiş dönemi, çocuklarımızın kendilerini bekleyen geleceğe doğru attıkları küçük bir adım.Çocukları anasınıfına başlayan her anne-baba çocuklarını bu geçiş dönemine nasıl hazırlayacakları, onlar için uygun okulun hangisi olduğu, çocuklarının seçtikleri okulda mutlu olup olmayacağı gibi konularda endişe duyarlar.

Bu dönemde anne-babaların üzerinde durması gereken iki önemli nokta vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Aile çocuğunun özelliklerini tanımalı ve kendinden emin bir şekilde çocuğunun özelliklerine uygun olan kurumu seçmelidir.

2. Aile çocuğunu kuruma alıştırırken doğru dili kullanmalıdır.

Okul seçimi önemli bir sorumluluktur ve bu sorumluluk çocuklarımızın taşıyamayacağı kadar büyüktür. Çocuğumuzu alıp okul okul gezmek sadece bu geçişi daha sancılı bir hale getirir. Çocuğun hangi kuruma devam edeceğine, aile birçok unsuru ve çocuğun özelliklerini göz önünde bulundurarak karar vermeli ve daha sonra bu seçimin gerekçelerini çocuğa uygun sözlerle anlatmalıdır.

Doğru sözler nelerdir?

Anne-baba çocuğuna farklı okulların farklı işlevleri olduğunu, bu zamana kadar “oyun okulu”na gittiğini, orada arkadaşlarıyla değişik oyunlar oynamayı, el becerilerini geliştirmeyi, bedenine hakim olmayı öğrendiğini, ve artık “bilgi kazanma okulu”na gideceğini, orada merak ettiği birçok yeni bilgi öğreneceğini ve yeni arkadaşlar edineceğini söyleyebilirler.

Çocuğunuzun bu geçiş dönemini kolaylaştırmak adına yapabileceğiniz bir diğer etkinlik ise, eğer imkanınız varsa çocuğunuzu yeni kuruma başlamadan önce o kurumda birlikte olacağı birkaç arkadaşı ile görüştürmektir. Böylece çocuğunuz bu geçiş dönemini daha rahat atlatacak ve kendisini bekleyen geleceğe doğru sağlam adımlarla yürümeye başlayacaktır.