Ditsa ALATON, Eğitim Danışmanı - Psikolog ( SEVGİYLE ANIYORUZ, SONSUZA KADAR KALBİMİZDE 18.11.1946 - ∞ )

ÖNSÖZLER – EKİP

Ditsa benim için  sadece bir meslektaş, sadece bir arkadaş değildi.

Ditsa benim can dostumdu.

Geçenlerde Zeki Alasya öldüğünde, Metin Akpınar  “Zeki Alasya benim yarımdı, yarım gitti, canım gitti” dedi, ben de  “Ditsa benim yarımdı, yarım gitti, canım gitti” desem yeridir.

Ditsa dış dünyaya açılan penceremdi.

Ditsa aktüaliteyi takip eder, yenilikleri izler, film, konser, sergi, konferans, mesleki seminerleri atlamaz, neyi kime önereceğini bilirdi.

Ditsa akıl hocamdı.

Ditsa, bildiğini iyi bilen, bilmediğini araştıran,  desteksiz konuşmayan, plansız programsız adım atmayan akıllı, mantıklı, pozitif, güvenilir bir insandı.

Ditsa danışmanımdı.

Bir sorunu çözmekte zorlandığımda, bir eleman seçmem gerektiğinde, işte bir yenilik yapmam istendiğinde, danıştığım kişi idi.

Ditsa sadece danışmanım değildi, aynı zamanda danışanımdı.

Ditsa kızdığında, üzüldüğünde, bir olay yaşadığında, bir karar verdiğinde, bir öneride bulunduğunda,  fikrimi sorar yorumumu beklerdi.

Ditsa ketum bir insandı, danışan, meslektaş, arkadaş, mahalleli, genç, yaşlı, herkes gelip ona derdini anlatırdı. Herkes bilirdi ki Ditsa dikkatle dinleyecek, sabırla yol gösterecek, sır saklayacak, soruna çözüm bulacaktı.

Herkesin dostu düşmanı, seveni sevmeyeni vardır, Ditsa’nın ne düşmanı vardı ne de sevmeyeni.

Ditsa demek: estetik, zerafet, güzellik, uyum, nezaket, incelik, mükemmellik, titizlik, temizlik, düzen demekti.

Ditsa, sevgisi, pozitif enerjisi, dostluğu, arkadaşlığı, bilgisi, bilgeliği, uzmanlığı ile birçok insanı aydınlatmış, birçok insana dokunmuş, birçok insanda iz bırakmış bir insandı.

Ditsa’yı çok erken kaybetmiş olduğumuz için üzgünüm, Ditsa ile çok şeyi paylaşmış olduğum için mutluyum, Ditsa ile ekipnormarazon bünyesinde dirsek dirseğe çalışmış olduğum için gururluyum.

Norma Razon

15.06.2015

Hayatimin en zor zamanlarının sırdaşı, mesleki ve özel hayatıma ışık tutan, beni her bakımdan geliştiren, rahatlatan insan…

İvet Albukrek

Hayatimda hep gulumseyerek anacagim,  gozleriyle hep kalbimi isitmaya devam edecek, yasamimdaki mentorlarimdan biri olarak hep benimle olacak. Kattigi degerler icin, hayat yolculugumda; yolum O’nunla kesistigi icin,  hepimizin ruhunu kalbini aydınlattigi icin,
tesekkur ederim.  Sevgisi ve enerjisi hep bizimle, huzur ve ısıklar onunla olsun…
Ditsa her neredeysen orayi da aydinlattigini biliyorum….Seni özlemle, sevgiyle ve gülümsemeyle anıyorum…
Layza  Ovadya

Sevgili Ditsa hanim;
Bana anneligi anlamayi, kabullenici, kapsayici ve anlayisli bir anne olmayi ogrettiginiz icin tesekkur ederim…….
Anneligin zorlayici yollarinda nerede durup cocuklarima alan taniyacagimi, susmayi ve guvenmeyi ogrettiginiz icin tesekkur ederim…..
Karsidakini dinlemek, anlamak ve saygi duymanin yaninda, kendi fikrimi ortaya koymayi ve kendi dogrularimi yasatmayi ogrettiginiz icin tesekkur ederim….
Ofise her girisinizde etrafiniza sactiginiz nese, enerji ve samimiyet icin tesekkur ederim….
Mentorlugunuzun keyfini yasattiginiz, her sikistigimizda “hadi bir konusalim” diyerek, vakalarima farkli bakis acilari katarak, imdadima yetistiginiz icin tesekkur ederim…
Kisaca sizi tanidigim, sizden ogrendigim ve hayatinizin bir parcasi olabildigim icin size sonsuz tesekkurler ederim…..
Sizi cok ozluyorum….
Selin Kasuto

Sevgili Ditsa…sıcacık gülüşünüz, derin mavi bakışlarınız, duyarlılığınız, kocaman güzel yüreğiniz, verdiğiniz huzur, koşulsuz sevginiz, kabulünüz,  dostluğunuz, desteğiniz, mentorluğunuz hep içimde olacak…hayatımda olduğunuz, bana kattıklarınız için çok şanslıyım…ruhuma dokundunuz…sizi çok seviyorum Sevgili Ditsa….huzur ve ışıklar içinde olun….
Sonnur ÖztürkHayatı sevgiyle kucaklamayı bize öğreterek kalbimizde sonsuz bir yer edinen mentorumuz  Ditsa Hanım’ın anısına hazırladığımız bu kitapla, onun bizde yarattığı birlik bilincini ve üretkenlik coşkusunu  bir kez daha yaşıyoruz. Ditsa Hanım ofise girdiğinde  hepimiz adeta aydınlandırdık. Neşesi, enerjisi ve sorunları canlılıkla çözmedeki ustalığı  ile bizlere örnek olurdu.  Her konuda akıl alabileceğimizi bilmek içimizi rahatlatırdı. Ditsa Hanım’dan eğitim alabilmek bir ayrıcalığımız oldu. Eğitimlerinde vakaları anlatmaz, onları yaşatırdı.  Aktardığı bilgi birikimiyle bizlere yol göstermeye ve çalışmalarımıza ışık tutmaya  devam edecek.  Ditsa Hanım’ı adada geçirdiğimiz gün gibi samimi, sevgi dolu ve şefkatli olarak hatırlamak benim içimi ısıtacaktır. Seni sevgiyle anıyoruz….
Karin Natan 

Sevgili Ditsa Hanıma;

Ekipnormarazon’a staj için başvurduğumda ilk kendisiyle görüşme yapmıştık. O yaptığımız ilk görüşme aslında staj başlangıcım olarak yapılmıştı. Yıllar geçti ve ben o değerli ekibin bir üyesi olma imkanı sağladım. Aynı ofiste olduğumuz heran, başım sıkıştığında desteğe ihtiyaç duyduğumda kapılarını, bilgisini hep paylaştı. Bir çok konuda özellikle ergenlerle ilgili yapacağım çalışmalarda desteğini hiç eksik etmedi. Mesleki hayatıma sihirli parmaklarıyla dokunduğu ve engin bilgilerini paylaştığı için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kalbimde her zaman özel bir yeri olacak.
İyi ki mesleki hayatıma değdiniz, sizinle çalışmak çok güzeldi. Özleyeceğim…
Norma Nasi

Ditsa’ya
Varlığı bu kadar kapsayan bir insanın yokluğu ve boşluğu her an hissediliyor. Seni her zaman kalbimde taşıyacağım
Sibel  Halfon

Sevgiyle yoğrularak öğrendiğin bilgi de, onu sana öğreten bilge de unutulmazmış. Seni hiç unutmayacağız bilge kadın…

K. Hakan Emanetoğlu 

Bilginin ve mutluluğun paylaştıkça arttığının yaşayan bir örneğiydi kendisi. Mütevaziliği ve zarafeti ile etrafındakilerin onunla “bir” olduğunu hissetmesini sağlardı. Sevgiyle anıyorum,
Nil Akat  

 Üzerimde derin izler bırakan ve büyük emeği olan biricik Ditsa Hanım ile meslek hayatımın en başında çalışabilme fırsatına sahip olduğum için çok şanslıyım. Ona tüm içtenliği, kapsayıcılığı, verdiği güven ve cesaret için minettarım…

Aylin Erbahar

Ditsa ALATON, Eğitim Danışmanı - Psikolog

1946 doğumlu olan DİTSA ALATON, 1965 de Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’ni, 1969 da  İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Dame de Sion Mezunlar Derneğinin kurucusu olan Ditsa Alaton, Psikologlar Derneği ile Türk Psikoloji Derneğinin üyesi olup, bu derneklerin faaliyetlerini yakından izlemiştir.

 

 

Ditsa, 1969 da gerçek bir İstanbul beyefendisi olan Mete Alaton ile evlenmiş, biri uluslarası bir reklam şirketinin strateji bölümü direktörlüğünü başarı ile yürüten, diğeri takı tasarımı ve Afrika konularında ünlenmiş bir sanatkar olan iki çocuk yetiştirmiştir.  İyi bir psikolog olduğu kadar, iyi bir eş, iyi bir anne olarak çevresine örnek olmuştur.

 

Meslek hayatına, Dame de Sion’da psikoloji öğretmenliği ile başlamış olan Ditsa Alaton,  daha sonra ekipnormarazon’da yetişkinlere, ergenlere ve ergen anne-babalarına psikolojik danışmanlık yapmıştır.

 

10’un üzerinde makalesi olan Ditsa Alaton’un, ergenlik ve sorunları, ergenlerle iletişim, ergenlikte meslek seçimi, aile ve arkadaş ilişkileri, sanat, sanat terapisi, psikoloji temalı yazılar yazmak, sergi, konser ve sinemaya gitmek, resim yarışmalarında gönüllü jüri üyeliği yapmak başlıca ilgi konularını oluşturmuştur.

 

Ditsa Alaton, bir yandan Psikoloji-Psikiyatri Günlerine, sanatla terapi çalışmalarına katılarak bilgisini zenginleştirirken, öte yandan ergenlik seminerleri düzenleyerek genç meslektaşlarını, alanda staj yapanları bilgilendirmiş, meslek hayatı boyunca ne öğrencilikten ne de öğretmenlikten vazgeçmiştir.

 

Ditsa Alaton, ciddi, dürüst, güvenilir, mükemmeliyetçi, çalışkan bir o kadar da mütevazı, idealist bir psikolog olarak görev yapmış, danışanları ve meslektaşları ile daima güleryüz, içtenlik, saygı, sevgi ve güven içeren bir ilişki kurmuştur. Bilgeliği, bilgisi, genel kültürü, estetik anlayışı,  zerafeti, nezaketi, inceliği ve sadeliği ile herkesin kalbinde taht kurmayı başarmıştır.

 

Ditsa Alaton,  küçük büyük, danışan danışman, ona içini dökenleri daima can kulağı ile dinlemiş, eleştirmeden, kınamadan, sabırla izlemiş, iletişimde gerekli mesafeyi başarı ile korumuş , yapıcı eleştirilerini ustalıkla sunmuş, doğru bildiğini doğru bir üslupla söylemekten kaçınmamıştır. İlkelerinden ödün vermeyen, doğru bildiğinden şaşmayan, ikna gücü yüksek olan, hedefine ulaşmak için mücadele eden, kişiliği ve pozitif enerjisi ile saygı uyandıran, çok sevilen, insanları seven Ditsa Alaton, hepimizin hasretle anacağı bir psikolog, sevgi ile hatırlayacağı bir dost olarak kalacaktır.

 

Norma Razon 21.05.2015