MAKALELER
Baba ve Çocuk yukarı
Baba Çocuk İlişkisi Üzerine
Yazar: K.Hakan EMANETOĞLU, Uzm. Pedagog

"Çocuğunuz en çok, sevgiyi hak etmediğini düşündüğünüz sırada sevgiye ihtiyaç duyar."
Prof. Dr. Acar BALTAS

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce, gözlerinizi kapatarak bir an için kendi babanızı düşünmenizi isteyeceğim.

» devamı
Baba ve Çocuk İlişkisi
Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

Babalık bireye doyum sağlayan önemli bir tecrübedir. Bir erkek için duygusal açıdan alabileceği hiçbir ödül, çocuklarını doğdukları andan, bağımsız yaşayabilecekleri çağa gelinceye kadar gereğince yetiştirebilmek kadar doyurucu olamaz. İyi baba olmak; sevgi, deneyim, sabır ve bilgilenme işidir. Babalık yaşantısı annenin hamile olmasıyla başlar.

» devamı
Erkek çocuğumuzun sağlıklı cinsellik geliştirmesine nasıl yardımcı olabiliriz
Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

Hernekadar arzumuz, gençlerimizin, erkeklikleri ve cinsellikleri konusunda kendilerini rahat hissetmeleri ise de, medyada, haberlerde,gazetelerde, gelen mesajlar çoğu zaman negatif ögelerle doludur. Gazeteler ise cinsel suçlar hakkında haberlerle doludur... Ergenlik öncesi erkek çocukları için bu çok huzursuzluk verici bir durumdur. On üç ondört yaşlarında erkek çocuklar yüksek miktarda cinsel enerjiyle ve kadın vücuduna karşı büyük bir merakla dolarlar. Günde en az bir kez mastürbasyon yaparlar. Taşıdıkları cinsel enerji yüksek miktardadır. Bütün bu hareketlenmeye karşın hayatlarının bu yeni açılmaya başlayan kısmını  yüceltmek için bir şey yapılmaz. Çoğunlukla hakkında bile konuşulmaz. Bunun sonucu olarak erkek çocuklar şüphe ile dolarlar.

» devamı
Babalar ve Çocukları
Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

Anne hamile kaldığını öğrendiği anda hem fiziksel hem de duygusal bir ilişki başlar bebeğiyle arasında. O andan itibaren eşi ve bebeği için en iyi ortamı sağlamaya çalışan eş için de babalık başlamış olur. Ancak baba-çocuk ilişkisinin kopmadan devam etmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar var.

» devamı
Çocuk Eğitiminde Babanın Rolü
Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

Okulöncesi eğitim dönemini oluşturan ilk yıllar, çocuğun gelişiminde ailenin en etkili olduğu dönemdir. Bu dönemde anne ve babaya pekçok görev düşer. Bu görevlerden söz edilirken, genellikle annenin çocuğun yaşamındaki rolü üzerinde durulur. Çünkü birçok toplumda olduğu gibi bizde de, ailelerin büyük çoğunluğunda anne, çocuğun bakım ve eğitim sorumluluğu olan tek bireydir.

» devamı
Çocuk ile İlişki-İletişim yukarı
5-13 Ay Bebekleri İçin Kaliteli Zaman-Oyun-Oyuncak Seçimi
Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

Anlamadığınız bir dili konuşan, bazen sizi çaresiz hissettiren bir varlık var. Çaresiz hissettiğimiz anların çokluğuyla belki bu sıkıcı sürecin bir an önce geçmesini isteyebilirsiniz. Swatch reklamlarında ‘’zaman, onu nasıl değerlendirdiğinize bağlı’’ diye bir yazı geçer. Anne-baba kimliğindeki göreviniz gelecekle ilgili hayal kurmakla sınırlı kalmamalı, göreviniz şimdi, ödül ise şimdide ve gelecekte yer alıyor.

» devamı
Kökler ve Kanatlar Büyükanne, Büyükbaba, Anne, Baba
Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

Çok kıymetli Büyükanne, Büyükbabalar Bu "Mektup" Size ve de Sizin Çocuklarınıza

Bir  babalar gününde,  tanımadığım 2 ailenin konuşmasına kulak misafiri oldum. Birbirlerine çocukları büyüdüklerinde, ne olmalarını istediklerini anlatıyorlardı, finans analisti, ekolog, ergonomi mühendisi, genetik mühendisi, web tasarımcısı…Çok ilginçtir ki mutlu olmaları ile ilgili kimseden bir yorum gelmedi. Ben galiba daha sade ve basit düşünüyorum, diğer taraftan bu sorunun doğru veya yanlış cevabı olduğunu da düşünmüyorum.

» devamı
Kaliteli Zaman Nedir? Süre mi? İçerik mi? Aslında Hiçbiri Ama Hepsi!
Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

Swatch reklamlarında dikkat ettiyseniz, ''zaman, onu nasıl değerlendirdiğinize bağlı" diye bir yazı geçer. Anne-baba kimliğindeki göreviniz gelecekle ilgili hayal kurmakla sınırlı kalmamalı, göreviniz şimdi, ödülünüz şimdide ve gelecekte yer alıyor.

» devamı
Konuşmayı Geliştirme
Yazar: Yaprak VEZİROĞLU, Uzm.Psk.Dan.-Psikolog

Doğar doğmaz çocuğunuzla konuşmaya başlayın, çünkü ilk 3 yıl dil gelişimi için kritik dönemdir. Yenidoğan bebekler insan sesine zaten alışıktır ve ana dillerini anında öğrenmeye başlarlar.

» devamı
Sevgi Aktarımı
Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

Her anne-baba çocuğunu sever; hem de canından çok. En büyük isteği de onun mutlu olmasıdır. Ancak çocuğunuzu çok sevmeniz demek onun, her istediği yerine getirmeniz demek değil. Uzman Psikolog, Eğitimci Layza Ovadya anne-babalarla çocuklarının buluşabileceği ortak payda sevgiyi anlattı.

» devamı
Sevgili Annecim Lütfen Bu Yazıyı Okur musun?
Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

Annelik için, dünyadaki en zor meslektir, derler. Kesinlikle doğru, en basit ifadeyle işinizden istifa edebilirsiniz, eşinizden boşanabilirsiniz; ancak çocuğunuzdan ne boşanabilir ne de istifa edebilirsiniz. Buna hakkınız yok, çünkü siz 'annesiniz'.

» devamı
Çocuklarda Empati Nasıl Geliştirilir
Yazar: Yaprak VEZİROĞLU, Uzm.Psk.Dan.-Psikolog

Empati nedir?

 • Başkasının benden farklı olduğunu bilmek
 • Başkasının benden farklı düşünebileceğini ve hissedebileceğini anlamak
 • Mutluluk, şaşkınlık, öfke, hayal kırıklığı, üzüntü gibi duyguların farkında olmak
 • Birinin yaşadığı olay sırasında kendini onun yerine koyup ne hissederdi diye düşünebilmek, böylece diğer kişinin ne hissedebileceğini anlamak
 • Karşısındaki kişiyi rahatlatabilmek için onun neye ihtiyacı olduğunu tahmin edip buna uygun davranışta bulunabilmek
 • » devamı
  Boşanmış Anne Babanın Çocuğu Olmak
  Yazar: Yaprak VEZİROĞLU, Uzm.Psk.Dan.-Psikolog

  Anne ve baba boşandığında çocuk bununla nasıl başa çıkar? Çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?

  Boşanma öncesi

  Çatışmalarda...

  Çocukların kavgalarda ebeveynlerden birinin tarafını tutması teşvik edilmemelidir. Eğer çocuğun taraf tutması istenirse, çocuk ile diğer ebeveyn arasında yaşanacak soğukluk çocuğun suçluluk duymasına yol açarak onu olumsuz etkiler.

  » devamı
  Okul ve Çocuk yukarı
  Okul Fobisini Yenmek
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Eğer bir kelimenin sonuna "fobi" eklenmişse, hemen bir şeylerden korkulduğunu düşünürüz. Ancak okul fobisi gelişen çocukların okula gitmek istememelerinin tek nedeni okuldan korkmaları değil. Çocuğa bu konuda yardımcı olabilmek için her şeyden önce okul fobisinin ne olduğunu anlamak ve hem öğretmen hem de okul psikoloğuyla işbirliği yapmak gerekiyor.

  » devamı
  Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Çocuklar
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Konunun uzmanı tarafından, öğrenme güçlüğü tanısı alan çocukların anne-babaları bu kavramı duydukları zaman doğal olarak çocuklarında zekasal bir sorun olup olmadığını sorgularlar. Öğrenme güçlüğü, çocuğun zekası normal veya normalin üzerinde olduğu halde, kendini ifade etme, düşünme, dinleme, okuma-yazma-matematik becerilerinde yaşıtlarına ve potansiyeline- zekasına kıyasla düşük başarı göstermesidir.

  » devamı
  Eyvah! Ödev Zamanı
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Keyifli ve stresten uzak geçen, uzun bir yaz tatilinden sonra okulların başlamasıyla pek çok görev ve sorumluluklar da başlayacaktır. Haklı olarak tatilin bitmesini istemeyenler arasında sadece çocuklar değil, anne-babalar da olacaktır! Yaz tatilinin sağladığı özgürlük ortamından sonra, yatma-kalkma-ödev yapma-oyun oynama-yemek yeme-televizyon izleme saatlerine bir düzen geleceğinden, bu alışkanlıkları yeniden oturtmak için okulların açılmasını beklememekte fayda olacaktır.

  » devamı
  Okul Seçme Sendromu
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Bilinçli anne-babalar haklı olarak okul seçiminde epey bir zorlanıyorlar. Belki de çocuğun yaşamında verilecek en büyük kararlardan biri. Bazı okullar sanat, bazı okullar spor veya matematik ağırlıklı bir yol çizerken, ilk defa "veli" olacak anne-babalar nasıl bir seçim yapmalı?

  » devamı
  Okula İlk Merhaba
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Gözlerimiz geleceğe dönük, yüreklerimiz, heyecanla çarpıyor, düşüncelerimiz çocuklarımıza bebekliklerinde yaptığımız yatırımlarla dolu. Yepyeni bir dönem başlıyor. Sadece minikler için değil, onun çevresinde olan herkes için yepyeni bir dönem. Anne, baba, ağabey, abla, kardeş, bütün aile yeni bir yapılanma sürecine giriyor. Evet 6-7 yaşındaki çocuğumuz, öğretim hayatının birinci basamağını çıkmaya başlıyor. Daha dün kum ve suyla oynarken, şimdi masa başında oturacak, çizgi çizecek ve okumaya başlayacak.

  » devamı
  Anasınıfına Geçiş
  Yazar: Selin KASUTO, Uzm. Psikolog, Eğitim Danışmanı

  Bir son ve bir başlangıcın aynı anda yaşadığı bir geçiş dönemi, çocuklarımızın kendilerini bekleyen geleceğe doğru attıkları küçük bir adım.Çocukları anasınıfına başlayan her anne-baba çocuklarını bu geçiş dönemine nasıl hazırlayacakları, onlar için uygun okulun hangisi olduğu, çocuklarının seçtikleri okulda mutlu olup olmayacağı gibi konularda endişe duyarlar.

  » devamı
  Karne Sendromu
  Yazar: Selin KASUTO, Uzm. Psikolog, Eğitim Danışmanı

  Çocuğunuzun aldığı karneye gösterdiğiniz tepki ne oldu? Mutluluk? Hayal kırıklığı? Kızgınlık? Şaşkınlık? Çocukları ellerinde karneyle eve geldiği zaman merakla karneyi gözden geçiren anne-babalar o anda farklı duygular yaşarlar. Yaşadıkları bu duygular doğrultusunda çocuklarına farklı tepkiler ve geribildirimler verirler. Çocuklar da ailelerinden aldıkları bu tepkiler doğrultusunda özgüvenlerini ve kendilik algılarını şekillendirirler.

  » devamı
  Okul Alışverişi
  Yazar: Selin KASUTO, Uzm. Psikolog, Eğitim Danışmanı

  Yeni ders yılının ilk zilinin çalmasına sayılı günler var. Öğrencileri tatlı bir heyecan aileleri de çocuklarına okul alışverişi yapmak için bir telaş aldı. Okul giysileri ve malzemeleri satan mağaza ve kırtasiyelerin vitrinleri çoktan hareketlendi. Yeni çizgi film kahramanlarının süslediği, okul çantasından mataraya, defterden kaleme, cetvelden kalemliğe kadar o kadar çok çeşit, renk ve modelde ürün var ki, aileler hangisini alacaklarını şaşırıyorlar. Hemen hemen her reyonda üzerinde çizgi kahramanların resimlerinin olduğu ürünlere rastlamak mümkün.

  » devamı
  Çocuklarımızın Karneleri
  Yazar: Sonnur ÖZTÜRK, Uzm.Psk.Dan-Psikodrama Terapisti

  Çocuklarınız sizin çocuklarınız değildir.

  Onlar kendini özleyen hayatın oğulları ve kızlarıdır.

  Onlar sizin vasıtanızla gelir, ama sizden gelmezler.

  » devamı
  Okul Fobisi
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Okul korkusu olarak da adlandırılan okul fobisi, çeşitli nedenlerden ötürü çocuğun okula gitmek istememesi, okula gitmeme konusunda direnmesi şeklinde tanımlanabilir. Okul fobisi teşhis edilen çocuklarda görülen bazı ortak özellikler şunlardır: Çoğunlukla okul sabahları gözlenen ve tatil günleri kaybolan ağrılar: baş ağrısı, karın ağrısı gibi... Zaman zaman kusma şekline dönüşülebilen mide bulantısı, mide krampları... Ağlama, terleme, titreme gibi sıkıntı belirtileri...

  » devamı
  Çocukta Dikkatin Geliştirilmesi
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Biz insanlar çevremizi duyu organlarımızın yardımıyla tanırız. Çevremizde olup bitenleri görerek, duyarak öğreniriz. Nesneleri elleyerek, koklayarak, tadarak birbirinden ayırırız. Çevremizde o kadar çok nesne ve olay var ki, bunların her birini algılamamız mümkün değildir. Biz çevremizdeki uyarıcılardan ancak bir kısmını algılar, bir kısmına dikkat ederiz, bazı uyarıcıların farkına bile varmayız. Zaten bütün uyarıcıları aynı anda fark etmemiz, bunların tümünü algılamamız bizden beklenemez, çünkü insanın dikkati sınırlıdır.

  » devamı
  Çocuğa Hangi Yaşta Okuma Öğretilmeli
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Son yıllarda ana-babaların okul öncesi dönemde çocuklarına okuma-yazma öğretmeleri, ilkokula hazırlık sınıflarında öğretmenlerin öğrencilere okuma ve yazı alıştırmaları yaptırmaları, kısa bir süre de olsa ülkemizde 6 yaş uygulamasının denenmesi, "çocuğa hangi yaşta okuma öğretilmeli?" sorusunu gündeme getirmiştir.

  » devamı
  Her Öğrencinin Dileği Başarı
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Okul başarısı, ülkemizde, okulların açıldığı günden itibaren en çok konuşulan konulardan biri haline gelir. Çocuğu okula giden her ailenin, çocukların eğitimini üstlenen her öğretmenin beklentisi, öğrencinin başarısıdır. Ancak, her öğrenci beklentiler doğrultusunda başarı gösteremeyebilir.

  » devamı
  İlkokul Öncesinde Okumaya Hazırlık
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Günümüzde 3-6 yaş çocuklarına okumanın ne zaman ve nasıl öğretileceği, anne ve babaların ve anaokulu öğretmenlerinin zihnini kurcalayan bir konudur. Bu konu ele alınırken çocuğa okuma yazma becerilerini kazandırmak amaçlanmakta, ona her şeyden önce okuma zevkini aşılamak gerektiği göz ardı edilmektedir. Oysa okul öncesi dönemde amaç çocuğa okuma yazma tekniklerini kazandırmak olmamalı, okuma keyfini tattırmak, okuma zevkini aşılamak olmalıdır.

  » devamı
  Tembel Çocuk
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Pekçok anne baba için çocuklarının okula başlaması önemli bir olaydır. Ailenin okul, öğretmen ve dersler hakkındaki görüş ve düşünceleri, çocuğun okul hayatını, okul başarısını, hatta öğretmeni ve arkadaşları ile kuracağı ilişkileri etkiler. Bazı anne - babalar çocuk okula gitmeğe başlayınca, sorumluluğu omuzlarından atmış olduklarını ve bunu okula yüklediklerini düşünerek rahatlarlar.

  » devamı
  Okul Başarısını Etkileyen Faktörler
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  "İnsanın çevresine uyum sağlayabilmesi için yeni davranışlar kazanması veya eski davranışlarını değiştirmesi" olarak tanımlanan "öğrenme", son derece karmaşık bir olgudur. İnsanın olgunluk düzeyine uygun olarak, çevresi ile etkileşimi sonucu gerçekleşen öğrenme, doğumda başlar, yaşam boyu devam eder.

  » devamı
  Okul Öncesi Çocukta Uyum Sorunları
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Yaşamın ilk altı yılını kaplayan okul öncesi dönem, çocuğun bedensel zihinsel, duygusal ve toplumsal gelişiminin süratli olduğu, karakter ve kişilik yapısının şekillenmeye başladığı, temel alışkanlıkların da çocuğa kazandırıldığı dönemdir. Bu dönemde, çocuğun her yönüyle en iyi şekilde yetişmesine özen göstermek, çocukta kötü alışkanlıkların oluşmamasına çalışmak, aileye olduğu kadar okul öncesi eğitim kurumuna düşen görevlerdir.

  » devamı
  Zor Çocuk yukarı
  Disiplin
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Disiplin kavramından anladığımız nedir? Amacı ve işlevselliği nedir? Çok mu gereklidir? Disiplin “hayır” demek midir? Disiplin, otorite midir?

  » devamı
  Çocuğunuza Sınır Koymak, Disiplin Uygulamak
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Disiplin kavramından anladığımız nedir? Amacı ve işlevselliği nedir? Çok mu gereklidir? Disiplin “hayır” demek midir? Disiplin,  otorite midir?

  » devamı
  Yaramaz Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  'Yaramaz' kavramı, benim çok sevmediğim maalesef her çocuğa kolayca yapıştırılan bir etikettir. Hele ki yaramaz çocuk kıyafeti giydirilmiş bir çocuğun üzerinden, bu sıfatı almak ve özgüvenini de yükseltmek epey zaman alır. Yetişkinin beklentisine göre davranan, yetişkinin sabrını fazla sınamayan, yetişkine vicdan muhasebesi yaptırmayan, kurallara uyumlu ve kendi kendini meşgul edebilen çocuk mu (işe) 'YARAR' çocuktur?

  » devamı
  1-3 Yaş Gruplarında Isırma Davranışı
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Genelde, ısırma diş çıkardıkları dönemden aşağı yukarı 3 yaşına kadar devam eden geçici bir alışkanlıktır. Bir yaşın altındayken, konuşma da olmadığından, ona göre ısırma, bir yerde  oyun şeklidir. Bu yaş döneminde keşif amaçlı, her şeyi ağzına da götürdüğü gözlemlenir.

  » devamı
  Başkasına Ait Bir Şeyi Almak
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Birisi ona aksini söyleyene kadar dünyadaki her şey okul öncesi çocuğa ait olduğundan, sizin onayınız olmadan başkalarına ait şeyleri almamasını öğretmek için asla geç değildir. Kendilerininki gelişene kadar anne babaları onların vicdanıdır.

  » devamı
  Eyvah! Çocuğum Hırsız mı?
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Çocuklar, yaşları ilerledikçe fiziksel olarak büyük bir hızla gelişirken ruhsal olarak da yaşlarına uygun olarak değişimler gösterirler. Mesela çocuğunuz 3-4 yaşında arkadaşlarının elinden oyuncaklarını alabilir; 6-12 yaşında bağımsızlık isteğiyle sizden uzaklaşabilir ya da 13 yaşına geldiğinde biraz macera yaşamak için kendisine ait olmayan bir eşyayı arkadaşının evinden ya da çantasından sormadan alabilir.

  » devamı
  Yemek Sorunları
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Eğer sizin çocuğunuzda makarna, pilav ve köfteden başka bir şey yemek istemiyorsa, elinizde tabakla onun peşinde koşturmaktan yorulduysanız ve onu defalarca sofraya çağırmaktan bıktıysanız, yukarıda sıralanan ya da benzer nedenlerle evinizde neredeyse bir kabus haline gelen yemek saatlerini günün en güzel zamanı haline getirmek elinizde.

  » devamı
  İnatçı Çocuk ve Baş Etme Yolları
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Çocuğunuz sözünüzü dinlemiyor, kendi bildiğini okuyor, kendi istediğini yapıyor, kendi yönetmek için elinden geleni yapıyor ve dediğim dedik davranıyor. Bu davranışlar size tanıdık mı geliyor? Kendinizi çaresiz mi hissettiriyor?

  » devamı
  Meslek Seçimi yukarı
  Gencin Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Meslek, "Bir kimsenin devamlı surette çalıştığı iş veya fikir alanı" veya "Bir kimsenin hayatını kazanmak, geçimini sağlamak için iş" olarak tanımlanıyorsa da, sadece para kazanmak için yapılan devamlı iş değildir. Meslek, "Belli bir formasyonu gerektiren, bilgi, beceri, ustalık ve ilgi isteyen sürekli iştir."

  » devamı
  Meslek Seçimi
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Çocuk doğar, büyür, gelişir, okula gidecek yaşa gelir. Zorunlu ilkokul dönemini bitirdikten sonra ya ileride seçeceği mesleğe hazırlanmak üzere okumaya devam eder, ya da öğrenimine son verir, çalışma hayatına atılır. Birey, ister ilkokulu bitirdiğinde, ister daha sonraki öğrenim basamaklarından birinden ayrıldığında, iş veya meslek seçme sorunu ile karşılaşır.

  » devamı
  Meslek Seçiminde Gençlere Yardım
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Çocuk doğar, büyür, gelişir, okula gidecek yaşa gelir. Zorunlu öğretim dönemini bitirdikten sonra ya okumaya devam eder, ya da belli bir öğrenim basamağından ayrılır, hayata atılacak yaşa gelir. İşte hayata atılacağı sırada iş veya meslek seçme sorunu ile karşılaşır. Meslek seçimi, insanın yaşamında çok önemli bir olaydır.

  » devamı
  T.V. ve Çocuk yukarı
  Çocuklar Televizyonu Çok Seviyor Ama...
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Bilindiği gibi günümüzde hemen hemen tüm çocukların ve ailelerin zamanlarının önemli bir bölümü televizyon karşısında geçmektedir. Evlerde, mutfak da dahil olmak üzere her odada bir televizyon bulunmakta ve herkes başka bir odada istediği programı izlemektedir. Başka şeylerle meşgul olunsa dahi televizyon sürekli açık tutulmaktadır.

  » devamı
  Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Yeri
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Sevgili velilerimiz hepinizin bildiği gibi günümüzde hemen tüm çocukların ve ailelerin zamanlarının önemli bir bölümü televizyon karşısında geçmektedir. Evlerde mutfak ta dahil olmak üzere her odada bir televizyon bulunmakta ve herkes başka bir odada istediği programı izlemektedir. Başka şeylerle meşgul olunsa dahi televizyon sürekli açık tutulmaktadır.

  » devamı
  Eğitim yukarı
  Mizaç, Kişilik Gelişimi
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Kişilik yapısı üzerinde metabolizmadaki belirli salgıların, fiziksel yapının, çocuk sayısının, kalıtımın, çevrenin, anne-baba davranışlarının  etkileri vardır. Adrenalindeki artış daha heyecanlı, uyanık, canlı, atak kişilik hali doğururken; tiroid salgısının artışı sinirlilik; azalışı durgunluk, yavaşlık, zeka geriliğine yol açar.

  » devamı
  Hareketlenme, Yürüme, Bağımsızlık
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Bu döneme kıyasla hareket anlamında pasiflik diye nitelendirebilecek süre içinde, sadece yemekle değil; zihinsel, sosyal, duygusal olarak da beslendiler.

  » devamı
  1-3 Yaş Çocuklarında Korkular
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  1 yaş öncesinde, çocuklarınız sizin kucağınızda, tepeden, dünyayı, olup biteni izliyordu. Şimdi bu görüş açısı değişti, görüş seviyesi aşağıya indi! Sizin kucağınızda, tepedeyken boyundan küçük bir köpekle cesurca başa çıkabilirken, sizden gelecek olan tepkilerle orantılı olarak da, başa çıkacak veya korku geliştirmeye başlayacak.

  » devamı
  Cocuk Psikoloğuna Neden İhtiyaç Duyulur
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Anne-baba olmak geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmak demek.  Bu yolculuk içerinde, isteyerek veya istemeyerek uğranılan her limanın, yaşama renk ve değer kattığının farkındalığında olunmalıdır ve bu limanlarda bir veya birden fazla problemler çok yaşamak doğaldır, çünkü yaşam inişli çıkışlıdır.

  » devamı
  Okul Öncesi Yaş Grubunda Arkadaş Etkisi ve Özgüven
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Okul öncesi yaş grubunda arkadaş etkisi ve özgüven

  Sosyalleşme cesaret işidir, hele ki okul öncesi çocukları için; neden mi? Çocuk, aile ortamından çıkıp kendi yaşıtlarıyla bir araya gelmesiyle, cesaretini de şekillendirmeye başlar.

  » devamı
  Arkadaş Etkisi ve Özgüven
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Okul öncesi yaş grubunda arkadaş etkisi ve özgüven

  Sosyalleşme cesaret işidir, hele ki okul öncesi çocukları için; neden mi? Çocuk, aile ortamından çıkıp kendi yaşıtlarıyla bir araya gelmesiyle, cesaretini de şekillendirmeye başlar.

  » devamı
  Uyku Problemleri
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Uyku çok gizemli bir süreç, hala neden uyuduğumuz ve ne işe yaradığı tam olarak bilinmiyor. Bilinen şey, beyin, günlük aktivitelerimizi yürütmek için gerekli olan kimyasal maddeleri uyku sırasında depoluyor; yani vücudumuz ve belki de aklımız için restore edici bir fonksiyonu var. Ayrıca büyümeyi etkileyen bazı hormonlar daha çok geceleri salgılanıyorlar.

  » devamı
  Ne Zaman Ne Kadar Harçlık
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Hayat kalitemizi belirleyen para, biz yetişkinler kadar çocuklar için de çok önemli. Çünkü beğendikleri bir oyuncağı ya da bir kırtasiye malzemesini almak için onların da paraya ihtiyacı var. Okula başlayana kadar bu alışveriş ve para işi anne-baba aracılığıyla halledilir ama alınan harçlıkla birlikte paranın önemi çocuk için daha da artar. Bu dönemde asıl önemli olan ise ailenin çocuğuna ne zaman ne kadar harçlık vereceğini iyi ayarlayabilmesidir.

  » devamı
  Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Her anne-babanın ortak isteği "kendine güvenen" çocuklar yetiştirmektir. Gerçekten çocuğun sağlıklı gelişimi için "özgüven" ilk sıralarda gelir ama özellikle çocuğu utangaç olan aileler için durum biraz zordur.

  » devamı
  Çocuğun Doğallığını Bozmadan Gaf Yapmasını Nasıl Engelleyebiliriz?
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Çocuğunuz gözlük takan bir arkadaşıyla, yolda gördüğü tek bacaklı bir adamla, çok şişman olan arkadaşının annesiyle, çok kısa boylu olan biriyle karşılaştığında gaf üstüne gaf yaparak sizi utandırıyor ve karşısındaki kişiyi ise açıklığıyla yaralıyor. Otobüste 'anne, bu teyze ne zaman ölecek?' dediğinde sözü geçen kişinin aslında çok yaşlı olduğunun siz de farkındasınız veya taksiye bindiğinde 'amca, senin neden saçların yok?' dediğinde de doğruyu söylediğinin farkındasınız. Peki çocuğunuzun aslında desteklenmesi gereken bu doğallığını öldürmeden nasıl tepki vermelisiniz?

  » devamı
  Çocuğunuzun Ne Zaman Profesyonel Yardıma İhtiyacı Vardır?
  Yazar: Sonnur ÖZTÜRK, Uzm.Psk.Dan-Psikodrama Terapisti

  Anne baba olmak, insan yaşamının en güzel ve önemli aşamalarından biridir. Günümüz anne babaları, çocuklarının yetişmesine, beden sağlığına olduğu kadar ruh sağlıklarına da önem veriyorlar. 'Nasıl daha iyi anne baba olabilirim, nasıl daha güçlü, kendine güvenen çocuklar yetiştirebilirim? ' sorularını kendilerine soruyorlar.

  » devamı
  Gece Alt Islatma
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Anne babalar, küçük yaştan itibaren çocuklarının tuvalet ihtiyaçlarını kendilerinin çözümlemelerini beklerler. Oysa, bu faaliyet yeterli düzeyde kas kontrolü gerektirdiğinden, 2-3 yaşından önce gerçekleşemez. Anne ve babanın bu işlemi çocuğu zorlayarak, çok sert ifadeler kullanarak geliştirmeye çalışması, çocukta korku, hiddet ve endişe uyandırır.

  » devamı
  Okul Öncesi Çocuğun Psikolojik Gelişimi
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Her çocuk için birebir aynı olmasa da, sağlıklı çocuklar kendilerinden beklenen fiziksel ve motor gelişmeyi göstererek büyürler. Ancak bu arada sürekli değişen psikolojilerine de dikkat etmek gerekir. Çünkü 2 yaşında her şeyi ağlayarak elde etmeye çalışan çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde sizi memnun etmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor olabilir. 5 yaşında sürekli onu sevip sevmediğinizi sorup, 6 yaşında birden bire başarısızlıkları artabilir.

  » devamı
  Sag beyin: Bebeğin sosyal becerilerinin gelişimi
  Yazar: Yaprak VEZİROĞLU, Uzm.Psk.Dan.-Psikolog

  BEBEĞİN BEYNİ

  Gebe kalındıktan birkaç hafta sonra, beyin hücreleri dakikada 250'şer bin tane olmak üzere hızla artmaya başlar. Bebek doğduğunda 100-200 milyar beyin hücresine sahiptir. Bu rakam, hayat boyunca sahip olacağımız en yüksek rakamdır.

  » devamı
  Okul Öncesi Çocuk ve Cinsel Eğitim
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Okulöncesi çocuklara verilecek cinsel eğitim, makalemizin ana temasını oluşturduğundan, özellikle küçük çocukların merak ettikleri soruların nasıl cevaplandırılması gerektiği üzerinde duracağız.

  » devamı
  Evlat Edinilmiş Çocuk ve Eğitimi
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Evlat edinme, çok eskilere dayanan, günümüzde de giderek ilgi gören bir olgudur. Bu olgu sayesinde, çocuk sahibi olamayan aileler bir çocuk yetiştirme mutluluğuna erişmekte, kimsesiz bir çocuk da sıcak bir aile ortamında yaşama şansına sahip olmaktadır. Son günlerde izlenen televizyon dizileri, bazı konuları gündeme getirmiştir. Bunlardan biri de evlat edinme konusudur.

  » devamı
  Oyun ve Çocuk yukarı
  Okul Öncesi Eğitimde Oyunun, Oyunda Yetişkinin İşlevi
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Eskiden eğitim, çocuğu yetişkin toplumuna hazırlamak, öğretim de bireye birtakım temel bilgiler kazandırmaktı. Bugün artık çocuğu yetişkin toplumuna hazırlamak ve ona birtakım bilgileri kazandırmak yeterli olmamakta; eğitim daha geniş bir çerçeve içinde ele alınmaktadır.

  » devamı
  Çocuğun Yaşamında Oyun ve Doğal Oyun Materyeli
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Okul öncesi dönemde çocuğun en önemli uğraşı oyun, en ciddi işi yine oyundur. Oyun, sinir sistemini uyaran, kas sistemini geliştiren, zihinsel yetenekleri, duyuları ve duyguları harekete geçiren etkinliklerin tümüdür.

  » devamı
  Yaratıcılığı Geliştirici Oyunla Eğitim
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Günümüzde yaratıcılık, sanatta olduğu kadar bilim ve teknikte de önem kazanmıştır. Bu nedenle son yıllarda yaratıcılık, bilim adamlarının tanımlamaya çalıştıkları bir kavram; yaratıcılığı geliştirici eğitim, yaratıcı oyun, oyunda yaratıcılık eğitimcilerin üzerinde araştırma yaptıkları konular olmuştur.

  » devamı
  Vaka Sunumu - Tuvalet Eğitimi
  Yazar: Sonnur ÖZTÜRK, Uzm.Psk.Dan.-Psikodrama Terapisti

  Oyun Terapisinde Vaka Sunumu
  Küçük A.'nin Bağimsızlık Savaşı

  Başvuru Tarihindeki Kronolojik  Yaşı: 3 ;8
  Başvuru Nedenleri : Tuvalet eğitimi ; kakasını beze yapması. Oyuncak ve düzen takıntısı.

  » devamı
  Güvenli Çocuklar Yetiştirmek
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Güvenli çocuklar yetiştirmek

  » devamı
  Oyun Terapisi Nedir?
  Yazar: Karin NATAN, Uzm. Psikolog

  İnsanın deneyimsel varoluşunun tamamı oyun oynama temeli üzerine inşa edilir. Oyun oynamanın bu kadar temel bir önem taşımasının nedeni, çocukların ancak oynarken yaratıcılaşmasıdır. Oyun oynama bir deneyimdir; her zaman yaratıcı olan ve mekan-zaman sürekliliği içinde yer alan bir deneyimdir. Oyunun üç temel amacı vardır: İlk ikisi çocuğun bilişsel ve motor gelişimini desteklemek, üçüncüsü ise duygusal çatışmalarının çözülmesini sağlamaktır. Bu yöntem, çocuğun kendi kendine oyun oynamasından,  annenin, babanın, öğretmenin çocukla oyun oynamasından farklı özellikler içerir.

  » devamı
  Çocuk ve Kardeş yukarı
  Kardeşsiz Çocuk Büyütmek
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Aileye ilk çocuk geldikten sonra, bazen sosyo-ekonomik nedenlerden, bazen ilk çocuğu büyütmenin beklenmeyen zorluklarını yaşamaktan, bazen de kaliteli ilgiyi tek çocuğa gösterme isteğinden tek çocuklu aile sayısı giderek artmaktadır. Tek çocuk kararı vermiş aileler zaman zaman vicdan muhasebesi yaparken kendilerine haksızlık yapmamaları gerekir. Nasıl ki her evli çift anne-baba olmak zorunda değilse, her anne-baba birden fazla çocuk yapmak zorunda hissetmemelidir. Tek çocuk da gayet sağlıklı ve mutlu bir birey olarak yetişebilir, bunun için mutlaka bir kardeşe ihtiyacı yoktur.

  » devamı
  İkiz Anne Babası Olmak
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Eğitimci yazar A.S.Neill der ki: ''Çocuğun yanında olmalıyız. Çocuğun yanında olmak, çocuğa sevgi vermek demektir. Sahip çıkan sevgi değil, duygusal sevgi de değil, yalnızca çocuğa onu sevdiğinizi ve onayladığınızı hissettirecek biçimde davranmak!''

  » devamı
  Kardeş Kıskançlığını Anlamak
  Yazar: Yaprak VEZİROĞLU, Uzm.Psk.Dan.-Psikolog

  I: DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI

  Çocuğu kardeşinin doğumuna hazırlamak

  Aileler yeni bir bebek beklerken, çocuklarını buna hazırlamaya uğraşırlar. Hamilelik ve doğum sonrası ile ilgili bilgiler verirler. Bu iyi bir yöntemdir. Neler olacağını bilmek, kaygıyı azaltır.

  » devamı
  Anne Kardeşimi Geldiği Yere Gönderemez miyiz?
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Kıskançlık evrensel bir duygudur, günlük hayatımızı etkilemediği sürece patolojik bir durum sayılmaz. Freud kıskançlığı "yas gibi dokunaklı" durumlardan biri olarak tanımlar ve bunu normal bir davranış olarak nitelendirir. Kıskançlığın patolojik düzeye gelmesi , akılcı düşünme yeteneğinin yetersiz kaldığı durumlarda görülür.

  » devamı
  Kardeş Kıskançlığı
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Kıskançlık, bireyi mutsuz kılan, huzursuz eden bir duygudur. En yaygın kıskançlık türü, kardeşler arasında görülen kıskançlıktır. Birden fazla çocuğun bulunduğu ailelerde, kardeş kıskançlığına çok sık rastlanır, rastlanması da doğaldır. Aşırı düzeyde olmamak şartıyla, kardeşlerin arasında kıskançlık olması hiç de yadırganacak bir durum değildir.

  » devamı
  İkizler ve Eğitimleri
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Bilindiği gibi ikizler aynı batında dünyaya gelmiş çocuklardır. İkizler, tek yumurta ikizi olanlar ve çift yumurta ikizi olanlar diye iki grupta toplanır. Tek yumurta ikizi olmayanlar birbirlerine daha az benzeyen, çevre tarafından kolaylıkla ayırt edilebilen çocuklardır. Tek yumurta ikizlerine halk dilinde "gerçek ikizler" adı verilir. Bunlar her yerde, her zaman ilgi ve merak uyandıran, dikkat çeken, sempati toplayan ikizlerdir.

  » devamı
  Oley! İkiz Bebek Bekliyorum
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Her ebeveyn bir sanatçıysa, ikiz ebeveyni de tutkulu bir sanatçı. Neden mi tutkulu? Yola çıkıldığı zaman, ailede ikiz bebeklerin bulunmasıyla veya infertilite tedavisiyle çoğul gebelik bir sürpriz olmaktan çıkıp, beklenti haline dönüşüyor. Bu sefer seçim, bir yere kadar, size ait olduğundan tutku ikiyle çarpılıyor, üzerine heyecan, kaygı ve mutluluk da eklenince duygu fırtınası yaşanıyor...

  » devamı
  Çalışan Anne yukarı
  Çalışan Anne ve Çocuğu
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Kadınların görevleri söz konusu olduğunda ilk akla gelenler annelik ve ev kadınlığıdır. Oysa, dünya kurulalı beri kadın, annelik ve ev işlerinin yanı sıra üretim hayatına katkıda bulunmuştur. Kadının üretim hayatında görev alması çok eski bir olgu ise de, kadının evinin dışında ücretli olarak çalışması oldukça yenidir.

  » devamı
  Çalışan Anne ve Çocuk
  Yazar: Prof. Dr. Norma RAZON, Eğt.Dan.-Pedagog

  Dünya kurulalı beri kadın, ev kadınlığı ve annelik görevlerinin yanı sıra üretim alanında da bir takım görevler yüklenmiştir. Batıda sanayi devrimi ile fabrika sayısının artması, yeni makinelerin icadı, ev içi uğraşları hafifleten araç-gereçlerin piyasaya sürülmesi, kadına ihtiyaç duyulan yeni iş alanlarının açılması ve nihayet hayat şartlarının güçleşmesi, evin dışında çalışan kadın sayısının giderek artmasına neden olmuştur.

  » devamı
  Diğerleri yukarı
  "Insana Dair" Gelişim Evreleri mi... Değişim Süreçleri mi?
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Gelişim üzerine soruları açtıkça insana dair pekçok anlam ve değer ile tanışırız.Kuşkusuz,yaş ile gelişim arasında kayda değer bir korelasyon bulunmaktadır.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki,erişkin olana kadar kişi,farklı yetiler kazanır.

  » devamı
  2 Yaş Sendromu Nedir?
  Yazar: Karin NATAN, Uzm. Psikolog

  Çocukların,  1,5 yaşından 3,5yaşına kadar devam eden  bağımsızlaşma dönemi sürecidir.  Çocuklar bu dönemde anne-babanın kontrolünden çıkmaya çalışır; kendilerini var etme çabasına girerler. Buyudüğünü anne ve babasına ispat etmek isterler. Kendini ve isteklerini çevresindeki herkese kabul ettirmeye çabalarlar.

  » devamı
  Ailem, Ben. bir de MS
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Jüri üyesi olarak katılmaktan onur duyduğum ve BAYER ilaç firması tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ailem, Ben, bir de MS Resim Yarışması, beni, hastalık yaşanan ailelerde, çocuk ve gençlerin renkle anlatımlarının zenginliğini paylaşmaya yönlendirdi.

  » devamı
  Logoterapi... ya da Herşeye Rağmen Hayata Evet Demek
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Freud ve Adler’den sonra 3cü Viyana Okulu olarak adlandırılan Logoterapi’nin kurucusu Viktor Emil Frankl, çağımızda insanın en önemli psikolojik sorununun, yaşamda anlamsızlık ve varoluşsal boşluk olduğunu ileri sürmektedir.

  » devamı
  Çocuk ve gençlerimizin ruh sağlığından kim sorumlu?
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Bozuk ya da zayıf ruh sağlığı, topluma öfke, şiddet, istismar, alkol-madde kullanımı, HIV aids, intihar olarak yansıyor.

  Genelde problem, güçlü asetler, güçlü de€erler, güçlü yapılandırmalar olmayan ortamlardan kaynaklanıyor!

  » devamı
  Gençler, Teknoloji ve Değişen Sosyal Dengeler
  Yazar: Psikolog - Eğitim Danışmanı - Ditsa Alaton

  Teknolojinin gelişimi ve kullanımı bütün dünyada büyük bir kültürel değişim başlattı. Yaşamımızdaki bu geriye dönüşü olmayan değişim, çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal hayatlarını ve eğlenme alışkanlıklarını değiştirdi.

  Teknolojinin karşımıza çıkarttığı internet, sosyal ağlar, video oyunları, akıllı cep telefonlarının olumlu ve olumsuz etkileri eğitimciler ve psikologlar tarafından araştırılıyor. Değişimin gücü ve içerdiği zıtlıklar karşısında aileler tedirgin, şaşkın. Çocuklarını doğru yönlendirmek için uzmanlardan adeta reçete bekliyorlar.

  Teknolojinin getirdiği değişikliklere nasıl bakmalıyız, bu konuda tutumumuz ne olmalı?

  » devamı
  Sınava Doğru...
  Yazar: Psikolog - Eğitim Danışmanı - Ditsa Alaton / Psikoloji Stajyeri, Gülin Ölçer

  Stres ve Sınav Kaygısı.

  Stres nedir?

  Stres; günlük yaşantımızda alıştığımız sürekliliğin dışında gelişen olaylar karşısında gösterdiğimiz bedensel ve ruhsal tepkidir. Bir diğer deyişle; stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Etrafımızda olanlar kadar; bizim etrafımızda olanlarla ilgili düşüncelerimiz de stres durumunu tetikler.

  » devamı
  Sanat Terapisi
  Yazar: Psikolog-Aylin Erbahar/Psikolog Egt. Dan. Ditsa Alaton

  Sanat, sözle ifade edilemeyenin sembolüdür. Sanat terapisi ise, sanatın ve terapinin kaynaşması, kişinin kendi ile yaptığı diyalogdur.
  Sanat terapisinde, danışanlar, dillendiremedikleri duygularını, düşüncelerini, acı veren travmalarını; resim, heykel, drama, hikaye, dans, müzik ve yazılı ifade aracılığı ile ifade etmeleri için cesaretlendirilirler. İşte bu noktada, sanat terapisi, danışanı, travmasıyla daha yumuşak bir şekilde yüzleştirebilir ve danışanın kendi anlatmak istediği kadarını ortaya koymasına izin verir.

  » devamı
  Ekonomik krizler... Emeklilik... İş değişimi... İşten çıkarılma
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Yaşanan ekonomik krizlerle birlikte, birçok ülkenin insanları aynı sorunları yaşıyorlar. Kimi şirketlerini kapatıp yeni alanlara yönelme çabaları içerisine girdi; kimisi de işinden çıkarıldı veya emekli oldu. Böyle durumlarda kişi, kendisi bazen kabul etmese de yeni hayatına uyum sağlama sürecinde zorluk, duygusal ve zihinsel sorunlar yaşayabilir, psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu konuda eğitim almış terapist ve danışmanlar tam da bu noktada değişime ve yeni hedefe eşlik ederler.

  » devamı
  Kayıptan Sonra Yaşama Tek Ebeveyn Olarak Devam Etmek
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Hayatın başlangıcında insan yalnız değil, annenin rahminde güvende. Hayata çıkışta da insan yalnız değil, yine anne ve anneye eşlik eden kişilerle hayata, kalabalık bir şekilde karşılanmakta! Ancak, insanoğlunun çaresiz kaldığı gerçeklerden biridir, ölüm kavramı. Belki de ölen kişi açısından da, kalan kişiler açısından da, insanın gerçekten tek başına deneyimlediği ilk olgudur. Ölen kişi hayata tek başına veda etmekte, kalanlar ise acılarını kendi yapılarına ve yaşlarına göre, birbirlerinden farklı olarak yaşamaktadır. Bu yas evrelerinden önce, çocuğun gözüyle ölümü algılama şekline değinmek gerekir.

  » devamı
  Ben de Yıldızlara Gitmek İstiyorum
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Ölüm her canlının hayatında doğal ve kaçınılmaz bir olgudur. Üzerinde hakimiyet ve kontrol sağlayamadığımız bu gerçekle yüzleşen çocuk, ergen veya yetişkin çaresizlik duygusuyla başbaşa kalır. Bu acıklı deneyimi yaşayan insan, endişe ve kaygıyı yenmek için savunma mekanizmalarını kullanır. Bilinçli veya bilinçsiz,en sık kullanılanı da ölümü reddetmek, kabullenmemektir.

  » devamı
  Çocuğun Tatili
  Yazar: Layza OVADYA, Uzman Psikolog - Eğitim Danışmanı

  Bayram tatili ile birleşen koca bir 3 hafta geliyor. Hele çalışmayan bir anne iseniz, belli birkaç günden sonra okulların açılmasını sabırsızlıkla bekleyip, okulu bir kurtarıcı gibi görerek ve istemeden de olsa bunu yansıtarak ilişkinizi zedelemeyin. Huzurla karşılanması gereken bu tatil döneminin hem çocuklara, hem de anne-babalara keyif verebilmesi için iyi bir program yapılmalıdır.

  » devamı
  Arkadaşlarım Beni Sevmiyor
  Yazar: Sonnur ÖZTÜRK, Uzm.Psk.Dan-Psikodrama Terapisti

  "Anne arkadaşlarım beni sevmiyor, benle oynamak istemiyor, benle alay ediyorlar, bana vuruyorlar, hep Ayşe'nin dediği oluyor, onun istediği oyunu oynuyoruz." Bu cümleler şimdilerde kimi anne babaların yüreklerini burkan cümleler...

  » devamı
  Çocukların Korkuları
  Yazar: Sonnur ÖZTÜRK, Uzm.Psk.Dan-Psikodrama Terapisti

  Korku, yaşamın olağan ve doğal bir parçası, kızgınlık, sevinç ya da üzüntü gibi bir duygudur. Korku insanların görünen ve görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri en doğal tepkidir. Aslında her korku kendimizi savunmamızı sağlayan bir mekanizmadır ve anlamı vardır. Bulunduğumuz duruma uygun tepki vermemizi, bizi tehdit edici bir durum karşısında kendimizi korumamızı sağlar. Yaşamımızın belirli dönemlerinde ortaya çıkar ve gelişir.

  » devamı
  Çocuğunuz Tırnak Yiyorsa
  Yazar: Sonnur ÖZTÜRK, Uzm.Psk.Dan-Psikodrama Terapisti

  Çocukların her yaş dönemindeki en önemli ihtiyaçlarından birisi anne babalarından ilgi alma ihtiyacıdır. Çocuklar bunun için en olumsuz şeyleri bile yapabilirler. Çoğu zaman aileler neden çocuklarının bu tür davranışlarda bulunduklarını anlayamazlar. Çocuklarsa tesadüfen de olsa anne babalarının hoşuna gitmeyen, yapma dedikleri bir davranış keşfederlerse daha sonra bu davranışın alışkanlık haline gelme olasılığı yüksektir.

  » devamı
  Çocuklarda Yalan
  Yazar: Sonnur ÖZTÜRK, Uzm.Psk.Dan-Psikodrama Terapisti

  Çocuklarının yalan söylediğini görmek anne babaları endişelendirir. Çocuklarının geleceği ile ilgili kaygılanırlar. Çoğu zaman nedenini anlayamazlar, çaresiz kalırlar. Anne babalar bazen çocuklarının doğruyu söylemesini çok erken bir dönemde bekleyebilmektedirler. Oysa 3 yaş çocuğunun öyküler uydurması ve taklit oyunlarından hoşlanması doğaldır.

  » devamı
  Dayanma Gücü
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Yaşam felaketlerinde gölgeden ışığa geçiş

  İÇ KAYNAKLARI KULLANMA/ SEL SULARINA KAPILMIŞ SÜRÜKLENİRKEN DÜMENE HAKİM OLUP YOL ALMA // DAYANMA VE DÖNÜŞTÜRME SANATI ÜZERİNE.

  Ölmeye hazır olduğunu gösterircesine başı eğik, çirkin-miskin küçük ördek, onlara doğru yöneldi. İşte o an, suda kendi yansımasını gördü...
  Çirkin-miskin küçük ördek, muhteşem beyaz bir kuğuya dönüşmüştü...
  'Hans Christian Andersen 1805-1878'

  » devamı
  Çocuklarda Terör Travmasının Etkisini Hafifletmek İçin Yeni Bir Yöntem
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Tel Aviv Üniversitesi'nden Dr. Michelle Slone, İsrail'deki 10 anaokulunda yaptığı gözlemde, bu okulların dokuzunda, çocukların, Filistin halkının başkaldırısıyla ilgili oyunlar (teröristleri vurur gibi yapmak, otobüsleri havaya uçurmak, v.b) oynadığını tespit etti.Slone'un bu gözlemleri, politik şiddetin çocuk gelişimini açık olarak etkilediği savını onaylar nitelikteydi.

  » devamı
  Ayın Konusu yukarı
  Çocuk ve Spor
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Ergenlik, bireyin bedensel, ruhsal ve toplumsal dönüşümler yaşadığı, büyüme ve gelişmenin hızlı hareket ettiği zorlu bir süreçtir. Bireyselleşme ve kimlik oluşumunu sağlayacak bu değişiklikler ergenin bedenini ve ruhsallığını yorar. Hızlı beden gelişimini, artan beden enerjisini, uyanmaya başlayan cinsel farkındalığı yaşayan ergen şaşkındır, sarsılmıştır. Bozulan denge ile baş etmeye çalışan ergen, bu dönemde, kendini ifade edebilmek için sıklıkla bedenini kullanır.

  » devamı
  Ergenlik yukarı
  Gençlik Çağı İlişkileri
  Yazar: İvet ALBUKREK, Uzman Psikolojik Danışman

  Kaç yaşına gelirse gelsin o sizin minik kızınız ya da oğlunuz. Çünkü o büyürken zaman o kadar hızlı geçti ki, onun ne zaman artık bir genç kız ya da delikanlı olduğunu fark edemediniz. Ancak yaşadığınız ilk isyan, ilk öfke ya da ilk ciddi anlaşmazlık getirdi sizi kendinize; o hala sizin çocuğunuzdu ama artık bir "çocuk" değil, "genç"ti.

  » devamı
  Ergenlik Döneminde Kayıplar ve Yas
  Yazar: Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog

  Ergenlik Döneminde Kayıplar ve YasHayata yeniden bir uyanıştır ergenlik. Ergen, yeni başlayan sürecin heyecanlarını yaşarken bir yandan da geride kalan çocukluğunun yasını tutar. Dolayısıyla çoğu zaman düşünce ve duyguları karmaşa içindedir. Dünyayı bir yetişkin gibi algılayabilir, anlamlandırabilir ancak birey olma yolunda henüz acemidir ve tepkileri çocukluktan izler taşır.

  » devamı
  Erken Ergenlik
  Yazar: Zeren OKÇUOĞLU KADIOĞLU, Uzm. Klinik Psikolog

  Ergenlik dönemi 11-12 yaşlarında başlayıp yirmili yaşların başına kadar süren, hızlı bedensel, ruhsal, sosyal değişiklikleri içeren dönemin genel adıdır. Ergenlik dönemi çocukluk ile yetişkinlik arasında bir geçiş dönemi olarak görülmektedir.

  » devamı

  DUYURULAR

  Sosyal Beceri Geliştirme Grup Çalışması

  Merkezimizde, 15 Mart 2014 Cumartesi günü, 5 - 7 yaş grubundaki çocuklara yönelik, 10 hafta boyunca sürecek olan Sosyal Beceri Geliştirme Gurubu başlatılacaktır. Guruba katılacak çocuklar... » devamı

  EkipNormaRazon uzmanları ile Anne-baba sohbetleri dizisi

  Velilerimizden gelen talepler doğrultusunda konularımız ve tarihleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir. 1) Konu: Ergen Anne-Babası Olmak Konuşmacı: Uzman Klinik Psikolog Zeren Okçuoğlu Kad... » devamı

  Facebook ve Twitter sayfası açılmıştır!

  Facebook ve Twitter sayfası açılmıştır! ... » devamı

  MAKALELER

  Çocuk ve gençlerimizin ruh sağlığından kim sorumlu?

  Bozuk ya da zayıf ruh sağlığı, topluma öfke, şiddet, istismar, alkol-madde kullanımı, HIV aids, intihar olarak yansıyor. Genelde problem, ... » devamı

  Çocuğunuzun Ne Zaman Profesyonel Yardıma İhtiyacı Vardır?

  Anne baba olmak, insan yaşamının en güzel ve önemli aşamalarından biridir. Günümüz anne babaları, çocuklarının yetişmesine, beden sağl... » devamı

  2 Yaş Sendromu Nedir?

  Çocukların,  1,5 yaşından 3,5yaşına kadar devam eden  bağımsızlaşma dönemi sürecidir.  Çocuklar bu dönemde anne-babanın kontrolünde... » devamı

  Çocuklarda Terör Travmasının Etkisini Hafifletmek İçin Yeni Bir Yöntem

  Tel Aviv Üniversitesi'nden Dr. Michelle Slone, İsrail'deki 10 anaokulunda yaptığı gözlemde, bu okulların dokuzunda, çocukların, Filistin halk... » devamı

  Çocuklarda Yalan

  Çocuklarının yalan söylediğini görmek anne babaları endişelendirir. Çocuklarının geleceği ile ilgili kaygılanırlar. Çoğu zaman nedenin... » devamı

  Meslek Seçiminde Gençlere Yardım

  Çocuk doğar, büyür, gelişir, okula gidecek yaşa gelir. Zorunlu öğretim dönemini bitirdikten sonra ya okumaya devam eder, ya da belli bir öğ... » devamı

  Babalar ve Çocukları

  Anne hamile kaldığını öğrendiği anda hem fiziksel hem de duygusal bir ilişki başlar bebeğiyle arasında. O andan itibaren eşi ve bebeği i... » devamı

  İnatçı Çocuk ve Baş Etme Yolları

  Çocuğunuz sözünüzü dinlemiyor, kendi bildiğini okuyor, kendi istediğini yapıyor, kendi yönetmek için elinden geleni yapıyor ve dediğim de... » devamı

  Kaliteli Zaman Nedir? Süre mi? İçerik mi? Aslında Hiçbiri Ama Hepsi!

  Swatch reklamlarında dikkat ettiyseniz, ''zaman, onu nasıl değerlendirdiğinize bağlı" diye bir yazı geçer. Anne-baba kimliğindeki göreviniz ... » devamı

  Okul Öncesi Yaş Grubunda Arkadaş Etkisi ve Özgüven

  Okul öncesi yaş grubunda arkadaş etkisi ve özgüven Sosyalleşme cesaret işidir, hele ki okul öncesi çocukları için; neden mi? Çocuk, ail... » devamı

  Ben de Yıldızlara Gitmek İstiyorum

  Ölüm her canlının hayatında doğal ve kaçınılmaz bir olgudur. Üzerinde hakimiyet ve kontrol sağlayamadığımız bu gerçekle yüzleşen ço... » devamı

  Sınava Doğru...

  Stres ve Sınav Kaygısı. Stres nedir? Stres; günlük yaşantımızda alıştığımız sürekliliğin dışında gelişen olaylar karşısı... » devamı

  Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Çocuklar

  Konunun uzmanı tarafından, öğrenme güçlüğü tanısı alan çocukların anne-babaları bu kavramı duydukları zaman doğal olarak çocukların... » devamı

  Oyun Terapisi Nedir?

  İnsanın deneyimsel varoluşunun tamamı oyun oynama temeli üzerine inşa edilir. Oyun oynamanın bu kadar temel bir önem taşımasının nedeni, ... » devamı

  Okul Öncesi Çocuk ve Cinsel Eğitim

  Okulöncesi çocuklara verilecek cinsel eğitim, makalemizin ana temasını oluşturduğundan, özellikle küçük çocukların merak ettikleri sorula... » devamı

  AYIN KONUSU

  Çocuk ve Spor
  Ditsa ALATON, Eğt.Dan.-Psikolog
  Ergenlik, bireyin bedensel, ruhsal ve toplumsal dönüşümler yaşadığı, büyüme ve gelişmenin hızlı hareket ettiği zorlu bir süreçtir. Bireyselleşme ve kimlik oluşumunu sağlayacak bu değişiklikler ergenin bedenini ve ruhsallığını yorar. Hızlı beden gelişimini, artan beden enerjisini, uyanmaya başlayan cinsel farkındalığı yaşayan ergen şaşkındır, sarsılmıştır. Bozulan denge ile baş etmeye çalışan ergen, bu dönemde, kendini ifade edebilmek için sıklıkla bedenini kullanır.